Právě se nacházíte: FIT PARK / Začínáme / Užitečné tipy / Vzpírání

Vzpírání

Vzpírání patří k nejstarším sportovním odvětvím a závodilo se v něm již na I. Olympijských hrách v roce 1896.

Věděli jste, že vzpírání patří k nejstarším sportovním odvětvím a závodilo se v něm již na I. Olympijských hrách v roce 1896? Je to sportovní disciplína, při které se vzpěrač snaží kombinací síly a rychlosti zvednout nad hlavu co největší zátěž.

Ale ještě tak deset let zpátky se vzpírání věnovalo jen pár nadšenců a většina z nás přepínala program, když se na obrazovce vyloupl obtloustlý pán v trikotu a za ukrutného řevu zvedal nad hlavu činku s hrozivým množstvím kotoučů. Pak se naštěstí objevil crossfit a vzpírání zažilo obrovský boom, protože ke crossfitu zvedání těžkých věcí prostě patří a najednou všichni věděli co je trh a nadhoz. A za chvíli to budete vědět i vy.

Trh je způsob, při kterém je činka zvednuta nad hlavu jediným souvislým pohybem. Nadhoz se skládá ze dvou pohybů: přemístění činky na ramena a následné vyražení nad hlavu.

A ikdyž to, v již zmíněné televizi, může vypadat snadně, pravdou je, že tohle se nenaučíte z youtube. Vzpírání je technicky náročné na mobilitu, stabilitu, koordinaci, sílu, dynamiku a skloubit všechny tyto věci dohromady ani největší sportovní talent nezvládne za týden. Ale dobrá zpráva je, že kde je vůle, tam je cesta a my vám garantujeme, že pokud u vzpírání vydržíte, zamilujete si ho.