Zastánci těchto typů diet věří, že omezením příjmu sacharidů ve stravě můžete své tělo proměnit ve stroj na spalování tuků. Hezká představa. Z fyziologického hlediska to ale není tak snadné. Navíc, když omezíte sacharidy, zbavíte své tělo nejen hlavního zdroje energetického paliva, ale i řady dalších nezbytných živin, které potřebuje k udržení zdraví. Potraviny, které jsou zdrojem sacharidů, totiž bývají zároveň také zdrojem vlákniny a řady vitaminů a minerálních látek.
Sacharidy jsou organické sloučeniny, které se v těle během trávení přemění na glukózu (krevní cukr). Ta je pro naše buňky hlavním palivem. Na glukóze jsou závislé buňky mozku a červené krvinky, pro které je glukóza výhradním zdrojem energie. Proto je zcela nezbytné, aby byl v jídelníčku zachován alespoň minimální příjem sacharidů.
Ano, všechny sacharidy se ve výsledku přemění na glukózu. Některé sacharidy se ale mění na glukózu rychleji, a to je pro nás z hlediska výživy důležité! Je totiž úplně jedno, jestli snížíme celkový příjem sacharidů, když ten zbylý příjem bude pocházet z nevhodných zdrojů.
Sacharidy můžeme rozdělit z hlediska výživy do 2 kategorií:
Dnešní doba je příznačná nadměrnou konzumací sacharidů. Ve většině případů je tedy žádoucí mírné omezení přísunu sacharidů, především z vysoce zpracovaných potravin a slazených nápojů. To ale neznamená, že se musíme vzdát ovesných kaší, brambor nebo rýže. Ani to, že musíme dodržovat přísnou nízkosacharidovou dietu nebo zkoušet sacharidové vlny. Samozřejmě, obojí je tak populární, že je velmi těžké uvěřit, že by možná mohly mít nakonec i opačný účinek. Jídelníčky s omezením sacharidů patří v současnosti mezi ty nejpopulárnější a často i nejúspěšnější. Ale vydrží tento úspěch dlouho? A je opravdu takový jídelníček dlouhodobě udržitelný? Kdo dokáže jíst dušené maso se zeleninou a vařená vejce na snídani pořád dokola déle než několik týdnů? Moc lidí ne. Co tedy doporučuji já? Všem nám určitě prospěje vyřazení nezdravých cukrů v podobě sladkostí, sušenek, müsli tyčinek, dortů, zákusků, slazených nápojů a pozor – i většiny proteinových tyčinek. Na druhém místě, pakliže Vám k redukci hmotnosti nestačí výběr plnohodnotných potravin a pravidelný pohyb, můžete snížit porce příloh a manipulovat s glykemickou náloží potravin (volit celozrnné potraviny, zařazovat více zeleniny a samozřejmě snížit celkově energetický příjem – takže i příjem tuků). K výraznějšímu omezování sacharidů z jiných zdrojů bych se uchýlila až v krajních mezích, nejde-li o přípravu na kulturistickou soutěž. Mějte vždycky na paměti, že cokoliv z jídelníčku vyřadíte z důvodu obsahu sacharidů, může způsobit i deficit něčeho jiného. Pokud například omezíte veškeré celozrnné obiloviny, měli byste si najít jiný zdroj vitaminů B a vlákniny.
Z pohledu vlivu na naše zdraví patří tento typ sacharidu mezi ty nejškodlivější. V poslední době se můžete často slyšet o jeho negativních účincích, ale řekněme si, v čem konkrétně spočívají. GF sirup je svým složením podobný jako sacharóza obsažená ve stolním cukru, ale je uměle vytvořený. Oproti klasickému cukru obsahuje sirup vyšší množství fruktózy, a to je ten problém. Koncentrovaná fruktóza se metabolizuje v játrech na tukové částice, které se ukládají především v oblasti břicha. Vzniká tzv. útrobní neboli viscerální (nitrobřišní) tuk. Tento tuk není vždy okem viditelný, protože obaluje vnitřní orgány, zato je velmi nebezpečný. Může totiž způsobovat řadu zdravotních problémů jako je cukrovka 2. typu, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Není asi třeba příliš zmiňovat, že konzumace výrobků slazených GF vede samozřejmě také k nadváze a obezitě. Fruktóza se vyskytuje i v ovoci, ale nemějte obavy. Vláknina v ovoci snižuje vstřebávání fruktózy ve střevě, a navíc množství fruktózy v ovoci je mnohonásobně nižší než v koncentrovaných formách.
Autor článku
Mgr. Daniela Krčová
Nutriční specialistka
NutriD poradna s.r.o. – výživová poradna
www.nutridporadna.cz
Jak dlouho je dobré v infrasauně být? Pro koho je infrasauna vhodná? Jaké jsou pravidla pro používání infrasauny? To všechno a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Naše tělo je stvořeno pro pohyb ve všech směrech a rukama byste si měli dosáhnout kamkoliv. Udělejme si tedy pro začátek malý testík.
CF u nás je typ funkčního tréninku, který je většinou rozdělený do tří hlavních části a to warm-up (rozvička), silová část a samostatný workout.
Kdybyste vedle sebe postavili dvě stejně vysoké ženy se stejnou váhou, přičemž jedna posiluje a druhá ne, pak vám garantuji, že ta, která cvičí, bude vypadat mnohem štíhleji než ta druhá. Schválně si