Mýtus: Lepek podporuje ukládání tuků. Pokud lepek vyřadíte z jídelníčku, zhubnete.
Fakt: Hubnutí ani tloustnutí není ovlivněno konzumací lepku, ale celkovým energetickým příjmem. Pokud z jídelníčku vyřadíte lepek, vyřadíte i podstatný příjem energie ze sacharidů západní stravy (pečivo, těstoviny). Tím samozřejmě zhubnout můžete, ale to je pouhý důsledek kalorického deficitu, nikoliv eliminace lepku. Pokud vyřadíte veškeré potraviny obsahující lepek a nahradíte je stejně kalorickými, nebo více kalorickými potravinami (např. tuky z ořechů, tučného masa apod.), může být efekt bezlepkové diety dokonce ještě horší.
Lepek sám o sobě k ukládání tuku nevede. Proč? Je to dáno principem jeho metabolismu. Lepek patří do skupiny zásobních bílkovin obilovin (prolaminů a glutelinů). Člověk tyto bílkoviny nedokáže z podstatné strávit a s tou stravitelnou částí je nakládáno stejně jako s jakýmikoliv jinými bílkovinami. Osud vstřebaných bílkovin závisí na aktuální potřebě organismu – mohou sloužit k tvorbě svalových bílkovin (proteosyntéze) a regeneraci tkání nebo se v krajních případech přeměnit na energii (v tom už ovšem hraje roli řada jiných, často nefyziologických faktorů).
Mýtus: Lepek lepí střeva.
Fakt: Slovo lepek je sice opravdu odvozeno od slova „lepit“ (anglicky glue = lepidlo), ale toto označení se vztahuje k lepivost těsta, nikoliv k zalepení střev. Lepivé vlastnosti lepku se používají při výrobě pečiva, protože dodávají těstu požadované vlastnosti (pružnost, kynutí, pevnost a výsledný tvar). Na zalepení střev lepek vliv nemá, protože náš zažívací trakt je díky svému povrchu, trávicím enzymům a pH schopen dobře trávit potraviny obsahující lepek. Jinak je tomu ovšem u celiaků, tedy osob s nesnášenlivostí lepku, kterým lepek škodí v důsledku autoimunitní reakce.
Mýtus: Lepek poškozuje zažívací trakt.
Fakt: Trávicí potíže způsobuje lepek pouze predisponovaným osobám – tedy lidem s celiakií, alergií na pšenici nebo osobám s neceliakální glutenovou senzitivitou. U běžně zdravých osob není z hlediska zažívacího ústrojí lepek nebezpečný.
Bezlepková strava jako každý módní hit přijde a zase odejde. Podle mého názoru je až trestuhodné, že se dnes stávají léčebné diety (bezlepková dieta, dieta bez laktózy, ketogenní dieta) pro osoby s dietním omezením terčem zneužívání pro nekalé praktiky výživových podvodníků a prodejců různých doplňků na hubnutí. Co se týká bezlepkové diety, dodnes neexistuje jediná vědecká studie, která by potvrzovala to, že je pro zdravé osoby bezlepková dieta nějakým způsobem zdravější a podporovala redukci hmotnosti. Bezlepková strava je dnes neskutečný byznys a tomu odpovídají i ceny bezlepkových potravin. Kvalita mnohých produktů však není ani příliš dobrá. Spousta výrobků obsahuje mnohem více cukru, nekvalitních tuků, náhradních sladidel, přídatných látek a často i více kalorií než běžné potraviny. Spousta běžně dostupných základních potravin (libové maso, vejce, sýry, brambory, celozrnná rýže, zelenina, ovoce, ořechy) je přirozeně bezlepkových a mohu je mnohem více doporučit pro zdravý životní styl, hubnutí i pokud opravdu trpíte celiakií.
Autor článku
Mgr. Daniela Krčová
Nutriční specialistka
NutriD poradna s.r.o. – výživová poradna
www.nutridporadna.cz
Jak dlouho je dobré v infrasauně být? Pro koho je infrasauna vhodná? Jaké jsou pravidla pro používání infrasauny? To všechno a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Naše tělo je stvořeno pro pohyb ve všech směrech a rukama byste si měli dosáhnout kamkoliv. Udělejme si tedy pro začátek malý testík.
CF u nás je typ funkčního tréninku, který je většinou rozdělený do tří hlavních části a to warm-up (rozvička), silová část a samostatný workout.
Kdybyste vedle sebe postavili dvě stejně vysoké ženy se stejnou váhou, přičemž jedna posiluje a druhá ne, pak vám garantuji, že ta, která cvičí, bude vypadat mnohem štíhleji než ta druhá. Schválně si