Facebook
Vyzkoušejte nás

Právě se nacházíte: FIT PARK / Cvičíme / Skupinové lekce / CrossFit

CrossFit

CF u nás je typ funkčního tréninku, který je většinou rozdělený do tří hlavních části a to warm-up (rozvička), silová část a samostatný workout.

Warm-up je samozřejmě ta nejlehčí část, většinou je pouze na pár minut a najdete v něm několik cviků s vlastní váhou nebo lehčím kettlebellem. Cílem je připravit tělo na následující části tréninku.

silové části už začíná přituhovat, ale není se potřeba ničeho obávat. Většinou se zde jezdí těžší váhy, menší počty opakování a jsou dány delší pauzy mezi sériemi. Často se v této části jezdí základní cviky s činkou, ale také náročnější gymnastické cviky, občas se také můžete setkat i s intervalovým kardiem a dalšími styly tréninku.

Celá lekce poté končí workoutem, což je hlavní část celého tréninku. Většinou je workout na 10–20 minut, cílem je buď odjet předepsané počty opakování co nejrychleji nebo máš stanovený časový limit, ve kterém se snažíš odjet co nejvíce opakování.

Celý CF koncept je hlavně specifický tím, že trénink je vždycky jiný a cílem je tě připravit na cokoliv, takže se trénuje opravdu vše.

Takže CF = CrossFit? Ano i ne. Kdysi davno jsme u společnosti CrossFit, Inc. o licenci žádali, dokonce jsme měli i více oficiálních CrossFit trénerů, než některé jiné oficiální CrossFit gymy, ale američanům se nelíbilo, že by byl CrossFit pouze jednou ze součástí našeho fitness centra, tak jsme licenci nedostali.

Nicméně, tak jak si u nás můžete zacvičit bodybuilding, BodyShape, kruhový trénink nebo spinning, tak si u nás můžete zacvičit i CrossFit. A zkratka lekci CF je tedy samozřejmě Cross FitPark.

A teď k tomu proč se CF ve Fit Parku nebát a proč ho může dělat opravdu každý.

1) CF vždy přizpůsobíme úrovni atleta
Nezáleží na tom, jestli jdeš do Fit Parku poprvé a nebo už máš za sebou 10 let silového tréninku. Váhy a náročnost cviků vždy rádi přizpůsobíme tvoji úrovni.

2) V CF tě naučíme se hýbat
U úplných začátečníků se nejprve začíná úplným základem jako je dřep, klik a přítah. Dále se učí základní cviky s osou a kettlebelem (ze začátku samozřejmě téměř bez závaží). Také se pracuje na mobilitě a základech gymnastiky.

3) CF je pokaždé jiný
Tréninky CF se nikdy neopakují, takže se rozhodně nikdy nebudeš nudit. Někdy tě potká 100 angličáků na čas, jindy zase těžké mrtvé tahy dohromady s veslem. Za těch několik let co už je CF ve Fit Parku, tak se ještě nestalo, aby si někdy přišel na stejný trénink.

4) CF necvičíš sám
Na CF lekce chodí více lidí a většinou cvičí i trenér dohromady se skupinou, takže se rozhodně nebudeš trápit sám. Jak již bylo dříve zmíněno, tak trénink se vždy upravuje tvoji úrovni tak, aby jsme to měli všichni přibližně stejně náročné a trvalo nám to přibližně stejně dlouho.

5) 3 různí trenéři a 11 tréninku týdně
Na CF se potkáš se mnou (Ondrou), Tomem a Terezii. Sice všichni vedeme lekce CF, ale každý z nás tréninky vede v trochu jiném stylu, takže pokud přijdeš přes týden na lekce všech tří trenérů, tak zažiješ tři naprosto odlišné zkušenosti.

6) U CF vydržíš několik let
CF se dá cvičit dlouhodobě, cílem je pravidelně pracovat na slabinách a neustále se zlepšovat. No a pokud cvičíš CF chytře, tak se i vyhneš zranění a tvé tělo bude fungovat mnohem lépe než kdykoliv předtím.

7) CF ti zlepší postavu
Samozřejmě změna postavy, jak přibírání svalů, tak hubnutí tuků je na delší povídání a samozřejmě jakákoliv změna tělesné hmotnosti je z 90 % jen o správném jídle, ale silová část v CF ti pomáhá budovat svaly, zatímco intenzivní workouty ti zase nakopnou metabolismus.

8) Máme CF i pro úplné začátečníky
Samozřejmě není problém, když se poprvé objevíš na normální lekci, ale pokud si CF nikdy nedělal, tak je vhodné přijít poprvé na CF pro začátečníky, kde se více zaměřujeme na techniky a workouty zde jsou trochu lehčí.

Jak vidíš, tak CF se není opravdu třeba bát, tak se podívej na rozvrh a uvidíme se vzadu ve funkční zóně!

Autor: Ondřej Ševčík

Ondra se CrossFitu věnuje už od roku 2012, několik let i závodil a mezi jeho nejlepší úspěchy patří 5. místo v ČR a 365. místo (ze 27 240) v Evropě v celosvětovém závodu CrossFit Open. Nyní už Ondra aktivně nezávodí, ale i přesto jeho zájem o CrossFit neklesl, ve volném čase vyvijí mobilní aplikace pro iOS (https://itunes.apple.com/…id1207678989?mt=8) a Android (https://play.google.com/…ps/developer?…) vhodné pro CrossFiťáky. Dále je také aktivní na svém blogu WOD Time Calculator (http://wodtimecalculator.com), kde aktivně přispívá články týkající se CrossFitu. Ondra sice ve Fit Parku nevede soukromé lekce, ale pokud se s ním chcete setkat, tak několikrát týdně vede lekce CF.


Všechny lekce

Kruhový trénink

Jedná se o tréninkovou metodu, která využívá velkého množství variabilních cviků a cvičebních stylů a pomůcek a tak zapojuje komplexně celé tělo. Napomáhá zpevň…

více

CrossFit

CF u nás je typ funkčního tréninku, který je většinou rozdělený do tří hlavních části a to warm-up (rozvička), silová část a samostatný workout.

více

Body Shape

50-ti minutová lekce pod vedením zkušené trenérky – absolutní mistryně Moravy a Slezska v kategorii Bikiny fitness žen 2017 určená speciálně pro ženy. Trénink z…

více

H.E.A.T.

Co je to H.E.A.T. Program? (High Energy Aerobic Training) je možno vysvětlit pouze jedním jediným slovem a tím je „CHŮZE“.

více

Power Spinning

Power spinning to je intenzivní hodina zaměřena na spalování tuků, posílení kardiovaskulárního systému a procvičení celého těla. Při hodině spinningu se používá…

více

Fitbox

Jedná se o kondiční cvičení, které spojuje prvky kruhového tréninku a funkčního tréninku. Fitbox se cvičí v časových intervalech s vysokou intenzitou. Klasické…

více

Jóga

Jde o formu cvičení, po které se budete cítit skvěle. Při józe spalujete tuk, zlepšujete a zvyšujete fyzickou kondici. S účinností jógových ásan odstraňujeme pr…

více

Vzpírání, CF technika

více

Cvičení na míčích a bosu

V hodině se střídá rychlejší i pomalejší tempo. Zaměřujeme se na posílení celého těla s použitím různých náčiní. Bosu a balóny jsou díky svým vlastnostem ideáln…

více

Body Forming

50-ti minutová lekce pod vedením trenérky určená pouze pro ženy. Trénink se zaměřuje na tvarování a zpevňování problémových partií jako břicho, stehna, zadek a …

více

Burner Spinning (FAT)

Velmi intenzívní hodina, kdy se jízda na kole střídá s posilováním ochabujících svalových skupin. Rozdělení lekce: 55 min kolo, 25 min posilování svalových skup…

více

Mobility Upgrade

Naše tělo je stvořeno pro pohyb ve všech směrech a rukama byste si měli dosáhnout kamkoliv.

Udělejme si tedy pro začátek malý testík.

Dejte si jednu ruku …

více